BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija gradi najmoćniji višenamenski istraživački nuklearni reaktor na svetu

27.12.2021. god.


Korpus najmoćnijeg višenamenskog istraživačkog nuklearnog reaktora na svetu (MBIR), prolazi kroz kontrolnu montažu, rekao je za RIA Novosti Andrej Nikipelov, generalni direktor 
„Atomenergomaša“, koja je deo državne korporacije za atomsku energiju "Rosatom".

"Sada je korpus reaktora u završnoj fazi, a u toku je kontrolni sklop. U toku ove operacije konačno se proverava postizanje projektnih geometrijskih parametara svih elemenata i potvrđuje radnost reaktora", rekao je on.


Korpus je proizveo holding "Atommaš". Najteži momenat je bio rad sa tankoslojnim elementima od nerđajućeg čelika sa veoma strogim zahtevima, rekao je sagovornik agencije.

"Deo dimenzija je morao da se dobije nakon zavarivanja bez mogućnosti korekcije mehaničkom obradom, `Atommaš` se uspešno nosio sa takvim zadacima", dodao je on.

Reaktori kao što je MBIR se grade svakih 50 godina, primetio je Nikipelov, podsećajući da je prethodni istraživački reaktor na brzim neutronima BOR-60 pušten u rad u Istraživačkom institutu za atomske reaktore (NIIAR) pre više od pola veka.

„Tokom ovog vremena, postojao je kolosalan jaz između prvobitne ideje, tehnologije i postojećeg proizvodnog lanca“, dodao je on.


MBIR toplotnog kapaciteta 150 megavata gradi se u Institutu Rosatoma NIIAR u Dimitrovgradu u Uljanovskoj oblasti. Puštanje u rad predviđeno je za drugu polovinu 2020-ih. Pretpostavlja se da će reaktor nuklearnoj industriji obezbediti savremenu i tehnološki naprednu istraživačku infrastrukturu u narednih pola veka.


Jedinstvene tehničke karakteristike MBIR-a omogućiće rešavanje širokog spektra istraživačkih problema, uključujući i one koji se odnose na opravdanost stvaranja novih konkurentnih i bezbednih nuklearnih elektrana. Istovremeno će se umnožiti mogućnosti za sprovođenje eksperimentalnih istraživanja.


Na osnovu MBIR-a planirano je stvaranje međunarodnog istraživačkog centra, u okviru kojeg će strani učesnici moći da izvode neophodne eksperimente. Stoga se očekuje da će Rusija do kraja ovog veka reafirmisati svoje liderstvo u globalnoj nuklearnoj nauci.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Natalья Seliverstova/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »